Colecţiile Muzeului Zoologic al Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) s-au îmbogăţit recent cu o colecţie valoroasă de fluturi – Colecţia de Lepidoptere Marg-Wladimir Manoliu.
Colecţia este una importantă şi valoroasă din punct de vedere ştiinţific, cuprinzând numeroase specii de fluturi rari. De asemenea, modul de preparare şi conservare a materialului conferă acestei colecţii o ridicată valoare estetică. În perioada următoare, colecţia urmează să fie inventariată, catalogată şi valorificată din punct de vedere ştiinţific de către specialiştii UBB.
Dintre speciile care se regăsesc în colecţie amintim Albăstrelul transilvan, întâlnit pe pantele însorite de la Suatu, fluturii din grupul Maculinea, Colias myrmidone sau fluturele Apollo, specii devenite azi rare, protejate prin lege, dar şi specii mai des întâlnite, unele chiar şi în oraşul Cluj-Napoca, precum fluturele Ochi de Păun sau Coada rândunicii.
Colecţia a fost donată Muzeului Zoologic al UBB de către cei doi fii ai lui M. W. Manoliu, Mirel Radu Manoliu, respectiv Călin Mărgărit Manoliu, în calitate de moştenitori. Preluarea donaţiei s-a desfăşurat sub coordonarea Direcţiei Patrimoniu Cultural Universitar – Serviciul Muzee.
M. W. Manoliu a fost un pasionat entomolog amator care a colectat, pregătit şi etichetat, cu rigurozitate ştiinţifică, diverse specii de fluturi din împrejurimile Clujului şi nu numai.
Încununarea muncii de o viaţă a acestuia se reflectă în colecţia lăsată în urmă, colecţie ce cuprinde câteva mii de exemplare. A corespondat şi colaborat cu entomologii şi colecţionarii din ţară şi, prin schimburi de fluturi, şi-a îmbogăţit colecţia cu unele specii rare şi cu câţiva fluturi exotici.
Direcţia Comunicare şi PR