Ministrul Sănătăţii, domnul Alexandru Rafila, a fost prezent, astăzi, la Primăria Municipiului Ploieşti, pentru a discuta despre viitorul Spital Municipal de Urgenţă, care va fi construit în oraşul nostru.

Ministrul Sănătăţii, domnul Alexandru Rafila, a fost prezent, astăzi, la Primăria Municipiului Ploieşti, pentru a discuta despre viitorul Spital Municipal de Urgenţă, care va fi construit în oraşul nostru.

Ministrul Sănătăţii, domnul Alexandru Rafila, a fost prezent, astăzi, la Primăria Municipiului Ploieşti, pentru a discuta despre viitorul Spital Municipal de Urgenţă, care va fi construit în oraşul nostru.

Delegaţia Ministerului Sănătăţii a fost primită de către primarul municipiului Ploieşti, domnul Andrei Liviu Volosevici, care a fost însoţit de viceprimarul municipiului Ploieşti, domnul Daniel Nicodim, administratorul public al municipiului Ploieşti, doamna Simona Albu, precum şi de liderul de proiect, ce vizează construirea acestei unităţi sanitare, consilier pe probleme de sănătate al primarului, doamna Mariana Câju.

La discuţiile purtate la sediul municipalităţii au participat şi doamnă senator Laura Mihaela Fulgeanu-Moagher, prefectul judeţului Prahova, domnul Virgiliu Daniel Nanu, precum şi directorul general al Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate Prahova, domnul Măguleanu Cătălin.

Primarul municipiului Ploieşti, domnul Andrei Liviu Volosevici, a prezentat proiectul viitorului Spital Municipal de Urgenţă, expunând importanţa şi oportunitatea construirii acestei noi şi moderne unităţi sanitare, un obiectiv de investiţii major pentru comunitatea noastră. Totodată, au fost expuse şi o serie de detalii tehnice legate de proiectul construirii noului spital, în municipiul Ploieşti.

Spitalul Municipal de Urgenţă va fi realizat în zona de Sud a oraşului nostru şi va fi compus din cele două unităţi sanitare de profil aflate, în prezent, în administrarea autorităţii publice locale, respectiv Spitalul de Pediatrie şi Spitalul Municipal Ploieşti. Pentru a deveni Spital de Urgenţă, actuala structură a celor două unităţi medicale va fi modificată, urmând a se regăsi mai multe specialităţi, la standarde moderne, în viitorul spital.

Ministrul Sănătăţii, domnul prof. Univ. Dr. Alexandru Rafila, a punctat, în cadrul reuniunii, că realizarea unui spital municipal de urgenţă la Ploieşti este de bun augur şi implică o gândire strategică de amploare. Nouă structură medicală trebuie să fie organizată într-un mod flexibil şi poate deveni un proiect pilot şi un model de bune practici în domeniu.

În acest context, ministrul Sănătăţii a mai subliniat importanţa dezvoltării serviciilor medicale la nivel local şi asigurarea accesului la o infrastructură medicală de calitate, însoţită de resurse umane bine pregătite, profesioniste.

Cu acest prilej, ministrul Sănătăţii, domnul Alexandru Rafila, şi-a exprimat susţinerea faţă de acest proiect iniţiat de primarul municipiului Ploieşti, domnul Andrei Liviu Volosevici, şi a precizat că ministerul de resort va ţine o strânsă legătură cu echipa de lucru din municipiul nostru, asigurând sprijin şi consultanţă de specialitate, în vederea concretizării acestui important obiectiv de investiţii.

DIRECŢIA COMUNICARE, RELAŢII PUBLICE ŞI SITUAŢII DE URGENŢĂ


Urmareste CriticNational.ro pe FACEBOOK.COM

Distribuie articolele noastre si intra in comunitate. Daca ai un comunicat sau o stire, trimite-o acum pe [email protected]

loading...
Author: criticnational

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.