110,39 milioane euro autorizate la plată pentru beneficiarii Măsurii 14 – Campania 2021
Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) informează că a autorizat la plată beneficiarii Măsurii 14 – Plăţi privind bunăstarea animalelor – pachet a) porcine şi pachet b) păsări din Campania 2021.
Suma totală autorizată este în valoare de 110,39 milioane euro pentru un număr de 480 beneficiari, din care 40,89 milioane euro pentru bunăstare porcine şi 69,50 milioane euro pentru bunăstare păsări.
Plăţile se fac în lei, la cursul de schimb valutar de 4.8683 lei pentru un euro stabilit de Banca Centrală Europeană pentru data de 31.12.2020 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene seria C nr. 2021/C 1/03 din 04.01.2021.
Sprijinul financiar are forma unei plăţi anuale fixe pe unitate vită mare (UVM) şi reprezintă o plată compensatorie pentru pierderile de venit şi costurile suplimentare suportate de fermieri care îşi asuma voluntar angajamente în favoarea bunăstării animalelor.
SERVICIUL RELAŢII CU PUBLICUL ŞI COMUNICARE
Urmareste CriticNational.ro pe FACEBOOK.COM
Distribuie articolele noastre si intra in comunitate. Daca ai un comunicat sau o stire, trimite-o acum pe [email protected]