Asociațiile elevilor din mai multe județe din țara cer autorităților răspunsuri pentru anul școlar 2020 – 2021. Elevii atrag atenția că Guvernul trebuie să asigure copiilor acces la educație indiferent de mediul din care provin. Ei spun că scenariile apărute în spațiul public ridică o serie de întrebări fie că e vorba de varianta clasică sau cea hibrid.
Reprezentanții Asociației Elevilor din București au pichetat clădirea Guvernului și au ținut în mână foi mâzgălite: reprezentând scenariile la care autoritățile încă lucrează pentru deschiderea școlilor.
Alte filiale ale asociațiilor de elevi din țară au trimis pachete prin Postă către Guvern, în care au inclus și un ceas, pentru a transmite că timpul trece și trebuie luate urgent măsuri.
sursa: TVR