Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Fotbal: Ministrul Ionuţ Stroe a vizitat baza sportivă a Academiei Gheorghe Hagi

Publicat: 19 august 2020

Ministrul Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe, a vizitat, miercuri, baza sportivă a Academiei Gheorghe Hagi, însoţit de proprietarul clubului şi de preşedintele FC Viitorul Constanţa, Gheorghe Popescu.

Conform site-ului oficial al grupării din Ovidiu, ministrul a vizitat întreg Complexul Sportiv al Academiei Gheorghe Hagi, ce cuprinde cele 8 terenuri de antrenament, hotelul care se construieşte în cadrul bazei sportive, vestiarele, zona VIP şi sala de trofee a clubului.

Stroe a discutat cu Hagi şi Popescu pe tema modului în care sportul poate fi dezvoltat, criteriile ce stau la baza formării şi dezvoltării unei baze de jucători.

La final, ministrul Tineretului şi Sportului a declarat că din punctul său de vedere statul are obligaţia de a sprijini proiecte de succes precum Academia Gheorghe Hagi.

„Mi-am dorit enorm de mult să văd acest proiect de succes realizat de ”regele fotbalului românesc” care este Gică Hagi. Să văd cum acest om pe forţa lui a reuşit în sport atât ca performanţă, pentru că a câştigat o dată campionatul, cât şi prin centrul de copii şi juniori. Viitorul… titulatura clubului spune tot. Gică Hagi a realizat ceea ce şi noi, ca misiune publică, ar trebui să facem, adică să ne ocupăm de viitorul sportului. Aceste proiecte trebuie sprijinite pentru că e nevoie. Din punctul meu de vedere este obligaţia statului să sprijine aceste proiecte de succes şi în egală măsură multiplicate, dacă se poate. De asta mi-am dorit să vin aici şi să văd ce a realizat Gică Hagi. Din lucrurile pe care le-am văzut aici toţi avem de învăţat… pentru a încerca şi noi mai departe să dezvoltăm sportul românesc. Gică Hagi a ales să rămână în fotbal şi să construiască… 40 de jucători în Liga I, 11 jucători la lotul naţional de tineret… sunt lucruri incredibile realizate de el într-un timp foarte scurt”, a afirmat Stroe.
AGERPRES (V, AS-editor: Marius Ţone, editor online: Andreea Lăzăroiu)

 

Sursa foto: www.fcviitorul.ro

sursa: AGERPRES

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.