Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Cluj: Un ONG își propune să organizeze o școală de vară pentru elevii care nu au avut acces la învățământul online în perioada stării de urgență

Publicat: 01 iulie 2020

250 de elevi din mai multe comune clujene vor primi cărți din care să înveţe, datorită unei fundații care își propune să organizeze o școală de vară pentru ei. A fost lansată o campanie de donații pentru ca acești copii care nu au avut acces la învățământul online în perioada stării de urgență să fie pregătiți pentru noul an școlar.

Fundația Noi Orizonturi își propune să ajute cei 250 de elevi din cinci comune clujene. Este vorba despre organizarea unei școali de vară, care ar urma să înceapă în luna august și care ajută copiii să-și dezvolte competențele de citit, scris și matematică. P

entru această inițiativă e nevoie însă de 250 de cărți din care elevii vor studia, iar fondurile sunt strânse în campania ”Nu lăsa pe nimeni în urmă”. Cărțile pot fi donate în mai multe librării din Cluj-Napoca până în data de 31 iulie

Școala de vară organizată de fundație oferă activități atractive pentru copii, de la citit și scris până la jocuri și meșterit. Este o oportunitate pentru elevii care nu au ocazia să plece cu părinții în vacanță. Astfel, există riscul ca ei să nu învețe nimic nou în timpul verii.

Studiile arată că elevii care nu fac niciun fel de activitate în cele trei luni de vacanță pot regresa până la 4-5 luni, iar în septembrie se întorc la nivelul pe care îl aveau în luna februarie din anul școlar precedent. La acest lucru se adaugă și perioada pandemiei, în care nu toți copiii au avut acces la cursurile online.

 

sursa: TVR

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.