Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Comunicat de presă – IPJ Mureş

Publicat: 22 iunie 2020
BULETIN DE PRESĂ

Au pus în pericol circulaţia pe drumurile publice

#La data de 20 iunie a.c., în jurul orei 00.40, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Târgu Mureş au oprit în trafic, pe strada Piaţa Trandafirilor din municipiu, un autoturism, condus de un bărbat, de 40 de ani.

Întrucât conducătorul auto manifesta un comportament suspect, acesta a fost testat cu aparatul DrugTest, rezultatul indicând o valoare pozitivă.

Astfel, bărbatul a fost condus la unitatea medicală în vederea recoltării de probe biologice pentru stabilirea cu exactitate a prezenţei substanţelor psihoactive.

În cauză, poliţiştii efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

#La data de 21 iunie a.c., în jurul orei 03.50, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Târgu Mureş au oprit în trafic, pe strada Calea Sighişoarei din municipiu, un autoturism, condus de un tânăr, de 21 de ani, din comuna Lunca Bradului.

Întrucât conducătorul auto manifesta un comportament suspect, acesta a fost testat cu aparatul DrugTest, rezultându-i o valoare pozitivă, motiv pentru care a fost condus la unitatea medicală în vederea recoltării de probe biologice pentru stabilirea cu exactitate, a prezenţei substanţelor psihoactive.

În cauză, poliţiştii efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

#La data de 21 iunie a.c., în jurul orei 00.20, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Târgu Mureş au oprit în trafic, pe strada Aleea Carpaţi din municipiu, un autoturism, condus de un tânăr, de 24 de ani, din Târgu Mureş.

În urma testării cu aparatul DrugTest, acestuia i-a rezultat o valoare pozitivă, fiind condus la unitatea medicală în vederea recoltării de probe biologice pentru stabilirea cu exactitate, a prezenţei substanţelor psihoactive.

În cauză, poliţiştii efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

Poliţiştii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean reiterează faptul că substanţele psihoactive influenţează comportamentul conducătorilor de autovehicule, afectează capacitatea de a conduce, diminuează reflexele, aceştia nemaiputând fi stăpâni pe propriile mişcări şi evita obstacolele apărute în cale.

Totodată, conducătorul unui vehicul care a consumat substanţe psihoactive poate deveni agresiv, trecând foarte uşor de la o stare calmă la una de nervozitate, în cele mai multe cazuri, finalitatea fiind producerea unui eveniment rutier, uneori cu consecinţe deosebit de grave.

Astfel, legislaţia incriminează ,, conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, în articolul 336 din Codul Penal, fiind prevăzută o pedeapsă cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă.

#La data de 21 iunie a.c., în jurul orei 00.40, poliţişti din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală nr. 1 Gorneşti au oprit în trafic, pe raza localităţii Sângeorgiu de Mureş, un autoturism, condus de un bărbat, de 41 de ani.

În urma testării cu aparatul etilotest, acestuia i-a rezultat o valoare de 0,53 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care bărbatul a fost condus la unitatea spitalicească pentru recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

#La data de 21 iunie a.c., în jurul orei 16.00, poliţişti rutieri din cadrul Poliţiei municipiului Reghin au oprit în trafic, pe strada Salcâmilor din localitate, un autoturism, condus de un bărbat, de 39 de ani, din Reghin.

Întrucât acesta emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultându-i o valoare de 2,19 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care bărbatul a fost condus la unitatea spitalicească pentru recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

#La data de 21 iunie a.c., în jurul orei 18:40, poliţişti din cadrul Biroului Rutier Reghin, au fost sesizaţi cu privire la producerea unui eveniment rutier pe raza localităţii Jabeniţa, soldat cu pagube materiale.

În urma verificărilor efectuate, a fost identificat conducătorul autoturismului implicat, ca fiind un bărbat, de 40 de ani, din comuna Gurghiu.

În urma testării cu aparatul etilotest, acestuia i-a rezultat o valoare de 0,91 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la unitatea spitalicească pentru recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

Totodată, ca urmare a verificărilor în bazele de date, s-a stabilit faptul că acesta nu deţine permis de conducere valabil pentru nicio categorie de vehicule.

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului şi conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

#La data de 21 iunie a.c., în jurul orei 21:00, poliţişti din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală nr. 14 Ghindari, au oprit în trafic, pe DN 13A, pe raza localităţii Viforoasa, un moped, condus de un tânăr, de 23 de ani, din comuna Neaua.

În urma testării cu aparatul etilotest, acestuia i-a rezultat o valoare de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la unitatea spitalicească pentru recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

Totodată, ca urmare a verificărilor în baza de date, s-a stabilit faptul că tânărul nu posedă permis de conducere valabil pentru nicio categorie de vehicule.

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului şi conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Mandat de executare a pedepsei pus în aplicare de poliţişti

#La data de 20 iunie a.c., poliţişti din cadrul Poliţiei municipiului Reghin, cu sprijinul jandarmilor din cadrul Detaşamentului 4 de Jandarmi Reghin, au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei închisorii, emis de Judecătoria Reghin, privind un bărbat, de 30 de ani, din Reghin, condamnat la o pedeapsă privativă de libertate, de 3 ani, 10 luni şi 996 de zile, pentru săvârşirea de mai multor infracţiuni furt.

Persoana în cauză a fost escortată şi încarcerată în Penitenciarul Târgu Mureş.

Recomandări preventive pentru un trafic rutier în siguranţă:

În condiţiile unui carosabil umed, pentru a nu fi implicaţi în evenimente rutiere, poliţiştii rutieri vă recomandă să vă planificaţi din timp călătoriile şi să adaptaţi permanent viteza de rulare la condiţiile de drum şi trafic.

Poliţiştii le recomandă conducătorilor de autovehicule să păstreze în mers o distanţă suficient de mare faţă de vehiculul din faţă, pentru a putea opri în condiţii de siguranţă!

Evitaţi acţionarea bruscă a sistemului de frânare şi a mecanismului de direcţie, deoarece autovehiculul pe care îl conduceţi poate derapa. Nu efectuaţi depăşiri riscante!

Folosiţi luminile de întâlnire şi pe timpul zilei, mai ales în condiţii de vreme nefavorabilă.

Curăţaţi în permanenţă farurile, blocurile de semnalizare, parbrizul, luneta şi geamurile laterale ale autovehiculului, asiguraţi buna funcţionare a ştergătoarelor de parbriz şi folosiţi corespunzător instalaţia de ventilaţie – climatizare!

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.