Columbia şi Anglia s-au întâlnit la Campionatul Mondial din 2018 în ultima optime de finală. Partida poate fi revăzută diseară, la TVR 1, de la 00:00.
După generaţia Lampard Rooney Gerrard, care nu a trecut de grupe în ultima reprezentaţie din 2014, Anglia, cu jucători noi la un mondial precum Harry Kane, Dele Alli sau Marcus Rashford, visa să ajungă din nou în fazele finale.
În schimb, Columbia venea după sfertul de finală din 2014, unde a pierdut în faţa ţării gazdă, Brazilia.
Selecţionerii Jose Pekerman şi Gareth Southgate au folosit următoarele formaţii:
Columbia: David Ospina Santiago Arias (Cristian Zapata), Yerry Mina, Davinson Sanchez, Johan Mojica, Wilmar Barrios, Carlos Sanchez (Mateus Uribe), Jefferson Lerma (Carlos Bacca), Juan Cuadrado, Juan Quintero (Luis Muriel), Radamel Falcao
Anglia: Jordan Pickford Kieran Trippier, Kyle Walker (Marcus Rashford), John Stones, Harry Maguire, Ashley Young (Danny Rose), Jordan Henderson, Dele Alli (Eric Dier), Jesse Lingard, Raheem Sterling (Jamie Vardy), Harry Kane
Partida a fost una extrem de dramatică şi a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a stabili calificata în sferturile de finală ale turneului final din Rusia. Columbia Anglia va fi în această seară la TVR 1, de la 00:00.
sursa: http://stiri.tvr.ro/