Sorana Cîrstea are un nou preparator fizic: Teo Cercel a revenit să lucreze cu Sorana după 7 ani.
Concediat de Halep în urma unei dispute cu reproșuri avută în ianuarie, la Adelaide, în care a fost implicat și Darren Cahill, preparatortul fizic Theo Cercel a rupt angajamentul cu Simona și a luat primul avion către România. A fost angajat, după 7 ani de la ultima colaborare, de Cîrstea.
„A fost o schimbare destul de mare în echipa mea și eu, ca persoană, am făcut anumite schimbări înainte să înceapă anul”, spunea Simona, într-un interviu.
Chiar dacă Halep și Cîrstea locuiesc în același complex rezidențial bucureștean dotat cu terenuri de tenis, Simona a ales o bază de pregătire din Herăstrau și o altă sală de forță. Cele două vor juca la turneul lui Ion Țiriac, programat în septembrie, la Madrid.
sursa: TVR