Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Bani de vacanță câștigați în ferma Universității de Agronomie și Medicină Veterinară din Iași. Tinerii muncesc 8 ore pe zi cu carte de muncă

Publicat: 02 iulie 2020

Banii pentru distracţia pe litoral se căștigă în ferma facultății! Cel puțin așa se întâmplă la Universitatea de Agronomie și Medicină Veterinară din Iași, unde 40 de studenți pun în practică ceea ce au învățat şi… sunt plătiți pentru asta!

Universitatea de Agronomie și Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iași are două ferme, una de zootehnie și alta de horticultură. Studenții își pot rotunji veniturile pe timpul verii, dacă lucrează în aceste ferme. Tinerii muncesc 8 ore pe zi cu carte de muncă făcută de universitate.

Andrada și Dragoș sunt studenți în anul 3 respectiv 4, la Inginerie Economică și lucrează cu plăcere în livezile de vișini și la vie.

Toate legumele și fructele de pe terenurile universității sunt vândute în căminele studențești și angajaților universității, la prețuri mult mai mici decât cele din piață.

De asemenea, laptele provenit de la ferma universității este vândut în interiorul instituției de învățământ. Banii rezultați din vânzarea produselor proprii sunt reinvestiți în fermele didactice.

 

sursa: TVR

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.