Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Militarii americani de la Mihail Kogălniceanu au participat la o tragere cu muniție reală într-un poligon din Galați

Publicat: 30 august 2020

Militarii americani din baza de la Mihail Kogălniceanu au folosit tancuri grele M1 Abrams care au tras în ținte amplasate la câțiva kilometri. Încă de acum 6 ani, Statele Unite au în România câteva sute de militari, blindate și elicoptere, care au ca misiune întărirea flancului NATO. Operațiunea americanilor, Atlantic Resolve, a început după ce Rusia a anexat ilegal peninsula Crimeea.

Puternicele tancuri americane au participat la un exercițiu de tragere în poligonul Smârdan, din Galați. Un astfel de blindat greu are peste 60 de tone, 1500 de cai putere și poate lovi ținte aflate la 4 km.

Tot în poligonul din Galați, militarii americani au tras şi din elicopterele Black Hawks. La exercițiu au luat parte lunetiștii unităților.

Militarii americani din România fac parte din operațiunea Atlantic Resolve. În 2014, Statele Unite au hotărât să întărească apărarea Europei și să trimită suplimentar în regiune 6000 de militari cu tancuri și elicoptere. Contingentul se schimbă la fiecare 9 luni.

 

sursa: TVR

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.