Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Protestele din Belarus au cuprins marile întreprinderi de stat. Lukașenka huiduit la o uzină de camioane (VIDEO)

Publicat: 17 august 2020

Confruntat cu proteste tot mai mari care îi amenință cel mai tare regimul în cei 26 de ani de aflare în funcție, președintele belarus Alexandr Lukașenka a spus astăzi că este gata să împartă puterea, dar nu sub presiunea străzii. Aparenta concesie din partea lui Lukașenka survine după ce rivala sa exilată, Svetlata Țihanovskaia, a spus că este gata să-și asume conducerea țării.

După ce a urmărit în seara precedentă cea mai mare demonstrație care a avut loc vreodată împotriva sa, cu sute de mii de oameni ieșiți în centrul capitalei, președintele belarus Alexandr Lukașenka a vizitat azi dimineață o uzină de camioane de tractare de la Minsk pentru a încerca să aplaneze una din multele greve declanșate la întreprinderi de stat în semn de solidaritate cu protestatarii. În timp ce Lukașenka încerca să răspundă întrebărilor, muncitorii i-au strigat: „Pleacă!”.

 

Oponenții lui Lukașenka spun că el a falsificat alegerile prezidențiale de pe 9 august, care i-au adus un al șaselea mandat. La proteste intrate în a nouă zi, opoziția îi cere să plece de la putere și să accepte organizarea unor alegeri noi.

La întâlnirea cu muncitorii Uzinei de camioane de tractare de la Mink (MZKT), înregistrată cu telefonul mobil de participanți, liderul belarus a respins cererea. „Câtă vreme nu mă ucideți, alegeri nu vor fi”, a spus Lukașenka.

Agenția oficială de știri Belta l-a mai citat cu afirmația că ar fi gata să împartă puterea și să schimbe constituția, dar că nu va face niciodată nimic sub presiune.

 

Ceva mai devreme, candidata opoziției, Svetlana Țihanovskaia, care a fost forțată după alegeri să plece în Lituania, a difuzat de acolo o nouă înregistrare video pe Youtube. Ea le cere membrilor forțelor de securitate și ordine belaruse să abandoneze guvernul lui Lukașenka și să treacă de partea protestatarilor, promițându-le că, dacă fac asta acum, le va fi iertat (…)

cititi articolul complet în Radio Europa Liberă

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.