Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

37 de zone din regiunea Madridului în care locuiesc şi câteva mii de familii de români vor fi izolate de săptămâna viitoare

Publicat: 19 septembrie 2020

Guvernul regional spaniol a luat noi  măsuri restrictive după ce numărul cazurilor zilnice, depistate în comunitate, a depăşit patru mii, iar 25 la sută din infectări provin din aceste zone. Cu detalii vine corespondentul TVR în Spania, Oana Dobrescu.

Restricțiile vor afecta doar anumite cartiere din Madrid sau din municipiile Fuenlabrada, Parla, Getafe, Alcobendas, Moraleja de en Medio și San Sebastian de Los Reyes​. Românii care trăiesc în aceste zone nu cred însă că vor putea fi opriți să circule, mai ales că majoritatea lucrează în Capitală.

Autoritățile au anunțat că perimetrele vor fi păzite de poliție, însă localnicii nu vor avea nevoie de o dovadă de la serviciu pentru a putea circula, așa că se va merge pe încredere.

Singurele restricții clare, care se vor aplica în toată regiunea Madridului, nu doar în zonele izolate, se referă la închiderea parcurilor de joacă și a grădinilor publice, limitarea accesului în spațiile închise la 50 la sută din capacitate și interzicerea reuniunilor în grupuri mai mari de 6 persoane.

Autoritățile susțin că restricțiile de mobilitate au fost necesare din cauza că din ce în ce mai multe persoane asimptomatice sau care au intrat în contact cu un bolnav de coronavirus nu respectă perioada de carantină.

Restricțiile vor afecta în jur de un milion de persoane. Autoritățile sanitare au anunțat că toți localnicii din zonele izolate vor fi testați pentru coronavirus de săptămâna viitoare.

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.