Critic National
critic national stiri 24/7

Eduard Grosu a câștigat turul ciclist al României

Liderul naționalei a terminat al doilea în ultima etapă de la București și a păstrat tricoul galben. Grosu este al 28-lea câștigător autohton în cele 53 de ediții ale “micii bucle”.

Circuitul stradal din București nu a schimbat ierarhia generală în turul României. Tricoul galben, Eduard Grosu, nu s-a implicat decât în sprintul final și a terminat etapa al doilea, după italianul Guardini.

Liderul naționalei a câștigat Turul României în fața germanului Holler și a devenit al 28-lea învingător autohton în mica buclă.

Vino Astana Motors a plecat acasă cu două tricouri: cel roșu și cel verde, în timp ce polonezul Krawczyk a fost cel mai bun tânăr ciclist din competiție.

Ajuns la ediția 53-a, Turul României a adus la start 11 echipe ce au parcurs peste 750 de km în cele șase zile de concurs.