Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Franţa înăspreşte măsurile de restricţie. 11 metropole, printre care Parisul, în „stare de alertă sporită”

Publicat: 24 septembrie 2020

Guvernul francez a anunţat miercuri noi măsuri severe pentru a lupta împotriva răspândirii COVID-19, cum ar fi trecerea în „stare de alertă sporită” în 11 metropole, printre care Parisul, notează AFP.

Metropola Aix-Marsilia, în sud-est, şi Guadelupa, în Caraibe, au fost plasate în „zonă de alertă maximă”, a anunţat ministrul francez al sănătăţii, Olivier Véran, într-o conferinţă de presă.

Acest nivel de alertă, ce precedă starea de urgenţă sanitară, impune închiderea totală a barurilor şi restaurantelor, ceea ce provoacă îngrijorare într-un sector deja afectat puternic de măsurile de izolare din primăvară.

Pe de altă parte, alte 11 metropole, printre care Parisul, au fost plasate în „stare de alertă sporită”, ceea ce implică mai ales închiderea barurilor la orele 22.00, precum şi limitarea adunărilor publice la 1.000 de persoane, faţă de 5.000 în prezent.

„Situaţia continuă să se degradeze la nivel general”, a avertizat Olivier Véran, într-un moment în care toţi indicatorii se deteriorează în Franţa de mai multe zile.

Potrivit datelor raportate miercuri de autorităţile sanitare franceze, în 24 de ore s-au înregistrat 13.072 de cazuri noi, în timp ce rata de pozitivare a testelor şi-a continuat trendul ascendent.

Numărul cazurilor a crescut în comparaţie cu cele 10.008 cazuri înregistrate marţi, dar fără să atingă recordul de sâmbătă (13.498 de cazuri pozitive).

Proporţia bolnavilor printre persoanele testate (rata de pozitivare) a urcat la 6,2%, faţă de 6,1% în ziua precedentă.

De la începutul pandemiei, în Franţa au fost înregistrate cel puţin 31.459 de decese legate de COVID-19, cu 43 mai mult decât cu o zi înainte, dintre care 20.888 în mediul medical.

(sursa: Agerpres)

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.