Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Ce spune Kyros Vassaras despre VAR în Liga 1: „Ca să răspund concret la întrebarea asta…” + Cât a durat implementarea arbitrajului video în alte campionate | EXCLUSIV

Publicat: 29 octombrie 2020

Kyros Vassaras crede că va mai dura ceva timp pînă va fi implementată tehnologia VAR, șeful CCA amintind că principala problemă este tehnologia și apoi instruirea oamenilor. Kyros Vassaras anunță că sistemul VAR va revoluționa fotbalul românesc. „Poate oferi o motivație în plus”. De ce meseria de arbitru va deveni una total profesionistă | EXCLUSIV Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru ProSport, Vassaras admite că partidele din Liga 1 trebuie transmise cu 9-12 camere tv și un sistem 3D pentru semnalarea poziției afară din joc. Arbitrii din Liga 1 vor trebuie să aibă dublă certificare: arbitru de fotbal și arbitru VAR. Vassaras lasă de înțeles că instruirea e înaintea tehnologiei „Există o procedură standard pentru implementarea VAR denumită IAAP. Unele persoane cred că e ușor. Dar nu este așa. În ceea ce privește CCA, am încercat să parcurgem cea mai mare parte a sesiunilor teoretice deoarece suntem încrezători că putem câștiga timp, cu toate că, potrivit procedurii amintite mai devreme, primii pași ai proiectului nu sunt aceștia”, crede Vassaras. „Ceea ce facem acum este doar parte din instruirea necesară arbitrilor, iar acest proces trebuie să fie unul permanent”, ne-a declarat în exclusivitate Kyros Vassaras.

„Următorii pași sunt instruirea în offline și cea live la partide de pregătire. Avem nevoie, de exemplu, de echipamente precum simulatoare, camere de filmare, dar și de fotbaliști cu care să putem parcurge aceste etape. Ca să răspund concret la întrebarea >, totul depinde de condițiile oferite în special din punct de vedere al tehnologiei. Așa poți avansa mai rapid sau într-un ritm mai lent Kyros Vassaras, președinte CCA De exemplu, va fi nevoie să instruim toți arbitrii, un simulator nu ar fi suficient. Ținând cont de contextul actual și de restricțiile privind (…)

cititi articolul complet în ProSport

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.