Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Comunicat de presă – WWF România

Publicat: 02 octombrie 2020
Luni începe „Maratonul NePădurilor”

Andrei Roşu aleargă pentru salvarea pădurilor României

Maratonistul Andrei Roşu va alerga pe 5, 6 şi 7 octombrie într-o cursă solitară, organizată de WWF România, prin trei zone din judeţele Vâlcea şi Alba în care pădurile au fost tăiate fie ca urmare a exploatărilor ilegale, fie din cauza schimbărilor climatice. Pe parcursul traseului va prezenta diferenţele între tăierile legale şi cele ilegale, între tăierile haotice şi recoltarea arborilor afectaţi de schimbările climatice. Scopul său este să arate oamenilor realităţi de pe teren, să expună pericolele care ar putea duce în continuare la dispariţia pădurilor şi să prezinte soluţii care să evite în viitor asftel de dezastre.

Vom privi lumea prin ochii unui maratonist obişnuit să alerge prin păduri frumoase, nu printre cioate. La final, Andrei va fi parcurs peste 100 de kilometri, va fi urcat 2.500 m diferenţă de nivel şi va fi traversat peste 600 ha de păduri tăiate. De-a lungul traseului, Andrei Roşu va alerga peste versanţi întregi „goliţi” unde, în urmă cu aproximativ un deceniu, pădurile au fost tăiate ilegal. Deşi s-au deschis dosare penale, absolut niciunul nu a fost finalizat până acum şi nici nu există perspectiva finalizării lor. În unele locuri natura şi-a revenit singură, iar în altele a început în sfârşit procesul reîmpăduririi. Sunt însă şi zone în care incertitudinea şi imaginile apocaliptice continuă.

„Problema acestor dosare nefinalizate nu este dată numai de faptul că vinovaţii nu sunt traşi la răspundere. Mai grav este că le arată acestora că furtul de lemn nu se pedepseşte de fapt în România. În plus, retrocedările făcute haotic, ignorarea proprietarilor şi urmărirea unor interese au generat astfel de practici. Niciodată în ultimii 30 ani pădurea nu a fost finanţată, iar proprietarii nu au fost despăgubiţi pentru restricţiile impuse. Trebuie să înţelegem că pădurea nu se întreţine doar cu obligaţii, ci şi cu finanţare”, explică Radu Melu, manager naţional al departamentului păduri la WWF România.

Toate neregulile din pădurile României sunt posibile deoarece legea o permite. WWF organizează acest maraton ca să arate tuturor ce se întâmplă dacă stăm pe margine şi nu ne implicăm. Trebuie neapărat să schimbăm legea din rădăcini dacă vrem să ne apărăm pădurile. Avem însă nevoie de susţinerea cât mai multor iubitori de natură ca să putem negocia cu autorităţile. De aceea am lansat o petiţie online (obiectivul este să avem mai mult de 30.000 de semnături). Împreună, avem şanse să schimbăm legea şi să facem o reformă reală pentru combaterea exploatării ilegale a lemnului până nu e prea târziu.

Fondul forestier naţional al României include acum 6,5 milioane hectare de păduri din care, potrivit Institutului Naţional de Statistică, se taie în mod legal, anual, 18,5 milioane de metri cubi de lemn. Există însă şi alte 500.000 hectare de păduri care nu sunt incluse în fondul forestier. Este vorba despre proprietăţi mici, private, unde regulile nu sunt clare şi unde au loc multe abuzuri. Vom exemplifica un astfel de caz în ziua a treia a maratonului, în judeţul Alba.

Concluzia este că, în realitate, nu există o statistică reală a volumului total de lemn recoltat, legal şi ilegal, din pădurile Romaniei, iar această incertitudine confirmă faptul că lucrurile sunt scăpate de sub control.

WWF România a realizat harta zonelor de risc în care a identificat locurile unde există un potenţial ridicat pentru tăieri ilegale.

Detaliile maratonului:

* Ziua 1 – Traseul începe la Câinenii Mari, pe Valea Oltului, şi va urca în Munţii Lotrului, judeţul Vâlcea. Aici au fost tăiate ilegal 129ha de păduri, au existat dosare penale nefinalizate, iar zonele au fost în sfârşit reîmpădurite în ultimii doi ani.

* Ziua 2 – Traseul începe în Voineasa şi urcă tot în Munţii Lotrului, în zona Obîrşia Lotrului. Aici vedem tăieri legale, doborâturi de vânt şi atacuri de insecte.

* Ziua 3 – Din Obîrşia Lotrului, Andrei Roşu aleargă pe TransAlpina până la Tău Bistra, de unde urcă în Munţii Şureanu, judeţul Alba. Vedem aici peste 600ha de păduri tăiate ilegal. Avem de-a face cu păduri retrocedate nepăzite, dosare penale nerezolvate, haos în actele de proprietate.

Andrei Roşu şi WWF vă vor ţine zilnic la curent cu ceea ce se întâmplă pe teren prin transmisii live şi postări pe canalele de social media.

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.