Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Peste 4 milioane de pacienți din Marea Britanie așteaptă în zadar operații sau tratamente. Spitalele sunt supraaglomerate cu cei infectați cu coronavirus

Publicat: 10 octombrie 2020

Pandemia a făcut ravagii nu numai printre printre cei care au contractat virusul. Exemplul Marii Britanii este elocvent. Peste 4 milioane de pacienți au ajuns să aștepte fără speranță operații și tratamente de rutină, din cauza supraaglomerării unităților medicale.

Internările pentru COVID s-au dublat în ultimele două săptămâni.

Nu s-a mai întâlnit niciodată o asemenea situație.

Peste 20.000 de pacienți cu cancer au început tardiv tratamentul în luna august, dar asta înseamnă cu 5.000 mai puțin față de aceeași perioada a anului trecut, în condițiile în care numărul celor diagnosticați cu aceasta cumplită maladie a rămas cam același, potrivit estimărilor. Iar criza nu și-a atins încă apogeul!

Autoritățile sanitare britanice avertizează că alt val de pandemie, așteptat în lunile de iarnă, va agrava și mai mult situația.

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.