Skip to content
Critic National
Meniu
  • Home
  • Politica
  • Justitie
  • Social
  • Sanatate
  • Lifestyle
  • Fapt divers
    • Revista presei
  • Comunicate de presa
  • Anunturi
    • Afaceri, prestari servicii si firme
    • Agro si industrie
    • Animale de companie
    • Auto, moto si ambarcatiuni
    • Casa si gradina
    • Electronice si electrocasnice
    • Imobiliare
    • Locuri de munca
    • Mama si copil
    • Moda si frumusete
    • Timp liber, hobby, sport si arta
  • Contact
Meniu

Reguli noi la Iași: Moaștele Sfintei Parascheva rămân în interiorul Mitropoliei

Publicat: 07 octombrie 2020

În plină pandemie, şi tradiţionalul pelerinaj de la Iaşi, la moaştele Sfintei Parascheva, va fi atipic. Dacă în fiecare an procesiunea atrăgea sute de mii de credincioşi, acum nu vor mai veni în Moldova autocare pline cu pelerini din toată ţara. Moastele vor rămâne în Catedrală, iar la raclă vor avea acces doar persoanele cu domiciliul în Iaşi.

Fără procesiuni, cu distanțare și cu un număr limitat de credincioși. În aceste condiții va fi sărbătorit anul acesta hramul Sfintei Parascheva de la Iași.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgenţă a stabilit că racla Cuvioasei va fi delimitată, astfel încât pelerinii să nu aibă contact direct cu ea.

În plus, nu toată lumea va avea acces în Catedrala Mitropolitană.

Organizatorii trebuie să asigure un triaj observațional al oamenilor, iar fiecare credincios va avea dispoziție un spațiu de 4 mp și va sta la cel puțin 2 m față de alte persoane.

De astăzi, la Iaşi masca este obligatorie şi în spaţiile publice neaglomerate.

Restricțiile sanitare au redus simțitor numărul de pelerini: dacă ieri pe la racla cu sfintele moaşte treceau câte 200 de persoane pe oră, azi numărul s-a înjumătățit.

Mulți oameni sunt de acord cu măsurile impuse de autorități.

Inițial, preoții doreau să scoată racla în curte, dar autoritățile nu au fost de acord.

Reprezentanții Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei consideră că restricţiile sunt exagerate.

Un efectiv impresionant de polițiști și jandarmi va asigura ordinea în aceste zile de sărbătoare la Iași.

Persoanele din alte localităţi care vor încerca să intre în curtea Mitropoliei vor fi întoarse din drum.

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

©2025 Critic National Toate drepturile, rezervate.